2020.03.20 - piątek
2020.03.20 - piątek
21 marca przychodzi kalendarzowa wiosna . W tym dniu starym zwyczajem w naszym kraju było topienie Marzanny. Poproście osobę dorosłą aby przeczytała Wam gawędę o zwyczaju topienia Marzanny.
Wyjaśnienie znaczenia postaci Marzanny - „ Gawęda o zwyczaju topienia Marzanny”.
Bardzo dawno temu, gdy mróz i wiatr dokuczał ludziom, pomyśleli jak przepędzić zimę, by mogła jak najprędzej przyjść wiosna. Postanowili zrobić Marzannę. Sporządzały ją starsze dziewczęta, poświęcając na to całą noc. Dziewczęta umiały tak uformować słomę, że przypominała ludzką postać. Stroiły ją w suknię i chusteczkę na głowę. Gdy starsze dziewczęta wynosiły kukłę ze wsi, młodsze przynosiły Gaik – Maik, który przypominał nadchodząca wiosnę. Gaik – Maik – zielona gałązka lub krzaczek, też musiał być bogato przystrojony w kolorowe wstążki. Nad brzegiem rzeki dziewczęta wrzucały kukłę do wody. Gdy Marzanna została utopiona, małe dzieci wnosiły Gaik – Maik śpiewając ludowe piosenki.
Następnie wykonaj zadania w załącznikach poniżej.
Poproś osobę dorosłą aby schowała wykonane przez Ciebie prace do teczki abyś po powrocie do szkoły mógł(a) pochwalić się pani.